На думку керівника турагенції "TUI" Романа Кучерова, насамперед негоже економити на тій же рекламі. Для порівняння він навів дві цифри — 3 мільйони гривень і 3 мільйони євро. Перша — рівно стільки Україна спромоглася надати на рекламування себе самої іноземним гостям, а суму в євро не поскупилася витратити Туреччина на створення рекламного продукту про свою країну виключно в Україні.
— Що можна зробити за три мільйони гривень? — запитував у присутніх на засіданні Черкаського прес-клубу досвідчений фахівець Роман Кучеров. — Хіба що провести кілька прес-конференцій…
Не оптимістичнішим є і прогноз директора ТА "VIP" Альберта Огаджаняна: "Аби та ж Черкащина стала для зарубіжного туриста привабливою, власними силами туристичні агенції самі "розкрутити” наш край не зможуть.
За прикладами далеко йти не доводиться: на травневі свята ми приймали групу туристів з Росії. Інтелігентні люди, у багатьох українські корені. Гадали, їм буде цікаво побачити, крім тієї ж "Софіївки”, щось із інших об’єктів. Повезли на Чигиринщину — ось, мовляв, воно, прилучення до історії з посвяченням у козаки. Тож несподіванкою стало, коли гості й не приховували, що все це для них, грубо кажучи "фіолетово”.
Себто, якщо довіритися фахівцям туризму, кожен подорожуючий, купуючи путівку, вже заздалегідь, з допомогою потужної реклами, має одержати відповідну підготовку до участі в певному дійстві, в тому числі театралізованому, чекати його.
Керівник агентства "Супутник” Ярослав Мусієнко щодо перспектив розвитку іноземного туризму в Україні теж констатує: "Кількість гостей з-за кордону нам, на жаль, збільшити не вдалося. А от щодо взагалі розвитку галузі, то переконаний — якщо ми запропонуємо якісний продукт, турист з’явиться. Ми вже вміємо продати досить дорогий туристичний продукт, проте за доступною покупцям ціною.
На запитання, чи й досі користуються популярністю серед черкащан "поїздки в один кінець” — на заробітки за кордон, Ярослав Васильович спробував переконати журналістів, що цей вид діяльності місцевих турагенцій уже давно припинено. У разі спроби використовувати туристичні поїздки для відправки співвітчизників за кордон можна миттю позбутися ліцензії, адже за межами України теж є відповідні служби, що відслідковують, яким шляхом туристи стають заробітчанами.
А взагалі на економічну складову діяльності турагентств впливає немало чинників. Події на півночі Африки спричинили відтік наших туристів з тих напрямків, тож більш затребуваною стала Європа. В нинішньому році погода в Криму призвела до зниження попиту на тамтешні курорти.
Чи відчули керівники турагентств зростання кількості українських туристів після відміни візового режиму для тих, хто вирушає до Ізраїлю? Так, цей фактор відзначають як позитивний. І навіть найповажнішого віку черкащанка (1934 року народження, що, за європейськими та світовими мірками, вважається ще й яким активним віком) купила путівку до Ізраїлю.
Чим гарантується особиста безпека туристів, як іноземних, так і наших? Альберт Огаджанян наголосив: в усіх країнах, куди виїздять українські подорожуючі, є спеціальна туристична поліція, якої в Україні, на жаль, немає. А Роман Кучеров нагадав: під час заворушень у ряді країн арабського світу в туристичних центрах перебувало чимало черкащан. Тож доводилось постійно бути на зв’язку з готелями, в яких жили земляки. Від них керівники агентств і дізнавалися: всі готелі взяті під посилений режим охорони.
— 22-ий рік працюю в цій галузі і стільки ж часу молюся за безпеку кожного, кого ми відправляємо в подорож, — каже Ярослав Мусієнко. — Часом буває, ми навіть не радимо туристам вирушати в країну, де виникає якась складна ситуація.
— Не є секретом той факт, що подорожуючим українцям доводиться запасатися неправдивими довідками про доходи. Один з присутніх журналістів навів власну історію, коли для відкриття візи потрібно було представити документи про зарплату, ніяк не нижчу за 3 тисячі гривень, що практично для працівника будь-якої редакції щось із захмарних сум. Нас утішили: замість довідки можна пред’явити карточку з банківським рахунком, вже яким чином ті гроші там з’явилися, жодне посольство не поцікавиться. Але взагалі перевагою користуються люди, які мають в Україні постійне місце роботи, тож офіційно безробітна черкащанка навіть за наявності кошті на рахунку не змогла одержати візу для поїздки в Грецію, бо посольство не було впевнене, що жінка повернеться, як вона не намагалася переконати: їде у так званий шубний тур, тобто просто хоче скупитися.
Окремо керівники турагенцій зупинилися на участі працівників галузі в прийомі гостей Євро-2012, зауваживши: одне з успішних турагентств російської столиці щороку стабільно приймає 50 тисяч іноземних туристів — для їхнього обслуговування постійно задіяно 2 тисячі російських фахівців. Отже, ми знову про те саме: з дешевої рибки не звариш доброї юшки.