Вибиті двері, зламані замки, безлад та інші ознаки щойно "обчищеної" квартири цього літа вже довелося спостерігати власникам 50 помешкань на Черкащині. Втім, правоохоронці твердять, що торік квартирних крадіжок було ще більше. Так, цьогоріч у січні–червні "домушники" похазяйнували у 257 помешканнях, а торік за перше півріччя вони обібрали 450 квартир. За словами начальника управління карного розшуку УМВС України в Черкаській області Володимира Голубоша, від квартирних крадіжок найчастіше потерпають жителі черкаських мікрорайонів Митниця та Південно-Західний, міст Сміла, Умань і Золотоноша. У селах, де поява підозрілого чужинця зазвичай викликає загальну увагу, квартирних крадіжок менше – тут переважають шахрайство та крадіжки, вчинені непрофесіоналами: побутові речі, реманент і навіть продукти харчування цуплять з будинків та сараїв "неблагополучні" односельчани.
Що ж до крадіїв-професіоналів, вони зазвичай на дрібниці не розмінюються. Вони прагнуть поживитися грошима, золотими виробами, а також цінними, проте невеликими за розміром речами, зокрема накидають оком на ноутбуки та цифрові фотоапарати.
Спеціалізуються на крадіжках та грабежах переважно ті, хто уже потрапляв у поле зору правоохоронних органів. Аби "обчистити" помешкання, злодій не зупиниться перед замкненими вікнами, металевими дверима, надійним замком, часом навіть присутністю вдома господаря.
– Зазвичай, щоб потрапити до квартири, злочинці вибивають вхідні двері, зламують замки на дверях, залазять через вікно, або ж просто заходять до незачиненої домівки, – розповідає Володимир Голубош. – Більш кваліфіковані злодії можуть також підібрати ключ. Квартирні крадіжки скоюють головним чином з восьмої ранку й до обідньої пори, тобто у той час, коли дорослі перебувають на роботі, а їхні діти – у школі.
Через домофони, якими нині обладнано все більше під’їздів, крадії не переймаються. Правоохоронці кажуть, часто мешканці будинку самі пускають до під’їзду чужаків, не підозрюючи їх у підступності.
А ось повернути ті речі, які поцупив зловмисник, шансів практично немає. Як правило, крадії дуже швидко збувають награбоване – приміром, у ломбарди чи ювелірні майстерні (в останніх викрадені золоті речі переробляють на нові). За словами Володимира Голубоша, потерпілим у більшості випадків забезпечується відшкодування вкраденого майна.
Заходи, які допоможуть вберегтися від квартирної крадіжки:У разі втрати одного із ключів терміново змініть замки та зміцніть вхідні двері додатковими засувами. Не залишайте ключі під килимками та у поштових скриньках.
Якщо ви даєте оголошення про продаж цінних речей, не вказуйте час вашої відсутності у квартирі.
Під час вашої тривалої відсутності домовтеся з сусідами чи родичами про те, щоб вони забирали кореспонденцію з поштової скриньки. Її нагромадження може вказати на вашу тривалу відсутність.
Зачиняйте вікна і кватирки, особливо, коли мешкаєте на першому поверсі або у квартирах, розміщених поблизу пожежних драбин, прибудов.
Вберегти помешкання від непроханих гостей можна звернувшись до послуг охоронних структур.
Оргтехніка – від крадіїв... міліціїКурйозний випадок з практики роботи Державної служби охорони розповів її черкаський керівник Василь Курятник. Під час одного з виїздів міліціонерів на виклик правоохоронці помітили, що крадії, які залізли до помешкання, передавали крадену побутову техніку у вікно. Тож міліціонери й заходилися її звідти приймати... Завершенням операції стало затримання горе-крадіїв.
Джерело: "Прес-Центр"