Верховна Рада прийняла законопроект про пенсійну реформу Якщо Президент його підпише, зміни чекають на нас уже з 1 вересня
Найсуттєвіші зміни пенсійного законодавства: збільшення необхідного страхового стажу та підвищення пенсійного віку жінок до 60 років.
Після більш ніж восьмигодинних дебатів, у ніч проти 8 липня, Верховна Рада прийняла законопроект «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Він практично не відрізня-ється від законопроекту, прийнятого в першому читанні 16 червня. За нього проголосували 248 депутатів. Не брали участі в голосуванні партія "БЮТ – "Батьківщина” і Комуністична партія України. Загалом, закон про пенсійну реформу після підписання його Президентом набере чинності 1 вересня цього року.
Згідно з законопроектом, пенсійний вік для жінок буде підвищено з 55 до 60 років. Збільшення відбуватиметься поступово – на 6 місяців щороку, упродовж 10 років.
– За кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5 відсотка, – коментує заступник начальника управління, начальник відділу з виплати пенсій управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі Наталія Сергієнко. – За п’ять років розмір пенсії може зрости на 25 відсотків.
Крім того, починаючи з 2013 року, пенсійний вік для чоловіків-держслужбовців зростатиме до 62 років.
Щоб зацікавити людей у більшому трудовому стажі, буде вдосконалено механізм відстрочення терміну виходу на пенсію за бажанням пенсіонера. Так, за словами Наталії Сергієнко, протягом перших 5 років після настання 60-річного віку пенсія буде збільшуватися на 0,5 % за кожен місяць більш пізнього виходу на пенсію, далі – на 0,75 % за кожен місяць.
Передбачається також підвищити мінімальний страховий стаж для отримання пенсії за віком із 5 до 15 років, а для новопризначених пенсій – підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок із 20 до 30 років і для чоловіків із 25 до 35 років.
Максимальний розмір пенсії обмежиться 10-ма прожитковими мінімума-ми, зокрема для пенсіонерів, які зараз отримують надвеликі пенсії – колиш-нім народним депутатам, суддям, прокурорам, чинов-никам високого рангу. Пенсії держслужбовців, за даними фахівця, буде зменшено з 90 до 80 % від рівня зарплати.
Опозиція не голосувала за пенсійний закон.
– Пенсійна реформа в її ухваленому Верховною Радою вигляді спрямована і проти нинішніх пенсіонерів, і проти тих, хто буде виходити на пенсію через 5 – 10 – 20 років, – вважає голова координаційної ради об’єднаної опозиції Черкащини Леонід Даценко. – Віце-спікер Микола Томенко провів моніторинг цього голосу-вання й з’ясував, що з 248 народних депутатів, які проголосували за антикон-ституційну й хибну пенсійну реформу, присутніми були фактично 143. Вони зареєструвалися, але на засіданні їх не було. Тобто, реально за пенсійну реформу проголосувало менше третини народних депутатів. Це дає підстави „Батьків-щині” – найбільшій опози-ційній силі в Парламенті – оскаржувати прийняття цього закону в Конституційному Суді.
Натомість багато фахів-ців та політиків переконані, що пенсійна реформа необхідна й принесе лише користь.
– Прийняття пенсійної реформи вирішить проб-лему наповнення Пенсій-ного фонду, – говорить заступник голови облас-ної ради Василь Касян. – Для нас ця проблема актуальна, адже майже половина населення Черка-щини – пенсіонери. Важливо й те, що ці нововведення дозволять виправити соціальну несправедливість. Макси-мальні пенсії нараховува-тимуть адекватно, враховую-чи і трудовий стаж, і заслуги перед Батьківщиною. Також збільшать мінімальний стра-ховий стаж.
На думку депутата обласної ради, голови постійної комісії з питань праці та соціального захисту населення Наталії Горбенко, прийняття пенсійної реформи внесе зміни в життя всіх верств населення – і старшого покоління, і молоді.
– Багато хто ще не розуміє переваг пенсійної реформи. Особливо схвильовані ті, хто ось-ось досягне пенсійного віку, – каже Наталія Горбенко. – Але ці зміни украй потрібні. Якби їх запровадили, скажімо, у 90-х роках, це б сприймалося не так болісно.